Meijou urakoi JIS Automation Oy:n toimintaan räätälöidyt toimitilat Pirkkalan Jasperintielle. Rakennustyöt käynnistyvät syksyllä 2025 ja uusi rakennuksen valmistui heinäkuussa 2026.
Uudisrakennus käsittää noin 4 400 m² monipuoliset tuotanto- ja varastotilat sekä moderneja toimistotiloja. Rakennus tarjoaa JIS Automation Oy:lle merkittävästi lisää kapasiteettia nopeasti kasvavan toiminnan tueksi. Yhtiö on laajentunut vauhdilla ja uusiin toimitiloihin tulee tilat yli 200 henkilölle sekä yrityksen omalle keskusvalmistukselle.
”Olemme iloisia voidessamme rakentaa modernit toimitilat JIS Automationille ja olla mukana mahdollistamassa heidän seuraavaa kasvuvaihettaan. Kohde on tärkeä lisä Pirkkalan yritysalueen kehittymiseen,” toteaa Juuso Järvelä, projektijohtaja, Meijou Oy.
”Kasvumme myötä meillä oli tullut nykyisissä toimitiloissa seinät vastaan ja halusimme tuoda kaikki osaajamme saman katon alle. Onneksi apu oli lähellä, kun pitkäaikainen yhteistyökumppanimme Meijou suunnitteli ja toteutti meille näyttävän ja toimivan toimitilakokonaisuuden, joka mahdollistaa kasvumme myös jatkossa”, kertoi Jouni Isokivi, toimitusjohtaja, JIS Automation Oy.
Uusi päärakennus nousi JIS Automationin nykyisten toimitilojen läheisyyteen, omalle Jasperintien yritysalueelle. Hanke vahvisti Pirkkalan asemaa houkuttelevana sijaintina teollisuus- ja teknologiayrityksille.
